SUB MENU

2015 WINNERS

 

HALL OF FAME INDUCTEES 2015

Dayna Duncan (Whyalla and Eyre Peninsula)

Stormfront Productions (Whyalla and Eyre Peninsula)

Michelle Reynolds (Far North)

Port Augusta Cultural Centre Yarta Purtli (Far North)

Barossa Bushgardens (Barossa)

Barossa Lower North Futures (Barossa)

Fine Art Kangaroo Island (Hills & Coasts)

Fleurieu Milk Company (Hills & Coasts)

Kangaroo Island Spirits (Hills & Coasts)

Ngeringa Vineyards (Hills & Coasts)

Mypolonga Primary School (Murraylands and Riverland)

Flinders Ranges Premium Grain (Yorke and Mid North)

Riddoch Art Gallery (Limestone Coast)

 

 

 

LIMESTONE COAST WINNERS

Arts and Creative Industries - Riddoch Art Gallery

Education - Hello Friday

Emerging Leader - Lily Thornley

Premium Food and Wine from our Clean Environment – Food - Kalangadoo Organic

Premium Food and Wine from our Clean Environment – Wine - Bowen Estate

Festivals and Events - Generations in Jazz

Health - Mental Illness Fellowship of South Australia - Mount Gambier

Community Group - Stand Like Stone Foundation

Community Individual - Sardia Kakoschke

Tourism - Hollick Estates

Large Business - MiniJumbuk

Small Business - Dickins' Delights

Sport - Blue Lake Soccer Club


YORKE & MID NORTH PENINSULA WINNERS

Arts and Creative Industries - Willoughby Way Horsemanship

Education - Stephanie Kriewaldt

Premium Food and Wine from our Clean Environment – Food - Flinders Ranges Premium Grain

Premium Food and Wine from our Clean Environment – WineSkillogalee Winery

Festivals and Events - Blenheimfest Music & Camping Festival

Health - Lisa Sartorio Physiotherapy

Community Group - Hallett Community and Sports Association

Community Individual - Alison Edwards

Tourism - La Pecora Nera (The Black Sheep)

Large Business - Barunga Village

Small Business - Clare Chemmart Pharmacy

Sport - Clare Masters Games

 

MURRAYLANDS AND RIVERLAND WINNERS

Arts and Creative Industries - Murray Bridge Regional Gallery

Education - Mypolonga Primary School

Premium Food and Wine from our Clean Environment – Food - Swanport Harvest

Emerging Leader - Meg Gillespie

Premium Food and Wine from our Clean Environment – Wine - Banrock Station Wine & Wetland Centre

Festivals and Events - Chowilla Station's 150th Celebrations

Health - Flinders University Rural Clinical School

Community Group - Cadell Community and Tourist Association

Community Individual - Nancy Murdock

Tourism - Caudo Vineyard

Large Business - Bowhill Engineering

Small Business - 919 Wines

Sport - Berri District Youth Club

 

HILLS & COASTS WINNERS

Arts and Creative Industries - Fine Art Kangaroo Island

Education - Mount Barker High School

Premium Food and Wine from our Clean Environment – Food - Fleurieu Milk Company

Emerging Leader - Amelia Howell

Premium Food and Wine from our Clean Environment – Wine - Ngeringa Vineyards

Festivals and EventsHandpicked Festival at Lake Breeze Wines 

Health - Mining Family Matters

 Community Group - Fleurieu Community Foundation

Community Individual - Carol Philp 

Tourism - Hahndorf Resort Tourist Park

Large Business - B.-d. Farm Paris Creek

Small Business - Kangaroo Island Spirits

Sport - Goolwa Regatta Yacht Club

 

BAROSSA WINNERS

Arts and Creative Industries - Nuriootpa High School Community Mosiac

Education - Barossa Lower North Futures

Premium Food and Wine from our Clean Environment – Food - Barossa Traditional and Gourmet Pizza 

Emerging Leader - Joshua Helbig

Premium Food and Wine from our Clean Environment – Wine - Henschke Wines

Health - Tanunda Lutheran Home

Community Group - Barossa Bushgardens

Community Individual - Steve Frinsdorf

Tourism - Seppeltsfield Winery

Large Business - Wintulichs

Small Business - Barossa Coffee Roasters

 

FAR NORTH WINNERS

Arts and Creative Industries - Port Augusta Cultural Centre Yarta Purtli

Education - Laura Trotta

Premium Food and Wine from our Clean Environment – Food - Bultarra Australian Saltbush Lamb

Emerging Leader - Michelle Reynolds

Festivals and Events - Coober Pedy Centenary Cluster Events

Health - Margaret McDonald-Ashe

Community Group - Stirling North Country Fire Service

Community Individual - Madeline Johnson

Tourism - Skytrek Willow Springs Station

Large Business - Max Crane & Equipment Hire

Small Business - Bultarra Australian Saltbush Lamb

Sport - The GREAT Breakaways Marathon

 

WHYALLA AND EYRE PENINSULA WINNERS

Arts and Creative Industries Winner - Stormfront Productions

Small Business Winner - Our Butcher @ Cowell

Large Business Winner - Whyalla Aged Care

Community Group Winner - Bedford Phoenix Eyre Peninsula

Community Individual Winner - Lionel Gurney

Education Winner - Port Lincoln High School

Emerging Leader Winner - Dayna Duncan 

Festivals and Events Winner - Qantaslink Tunarama Festival 2015

Health Winner - Sport 4 Rural Health 

Premium Food Winner - Pope's Honey

Premium Wine Winner - Delacolline Estate Wines

Sport Winner - West Coast Swimming Club

Tourist Winner - City of Port Lincoln

 

HILLS AND COAST FINALISTS

Adelaide Hills International Sculpture Symposium

Barrister Block Premium Wines

Birdwood Farm Day

Community Living and Support Services

Dr Jones and Partners Mt Barker

Goolwa Regatta Week

Ian Kent

Ink Pot Arts

James William Murphy

Just Bliss Chocolates

Kangaroo Island Community Education

Kangaroo Island Outdoor Action

Kangaroo Island Racing Club

Kimberley Marshall

Milli Livingston

Najobe Park Red Angus

Pike and Joyce Wines

Prancing Pony Brewery

Smith & Georg

Stirling Laneways

Temple Bruer Wines

 

BAROSSA FINALISTS

Barossa Area Fundraisers for Cancer

Barossa Cycle Hub

Bec Jamieson

Bethany Wines

Bill Adams

Carers' Link Barossa and Districts

Dyslexia Action Group Barossa and Gawler Surrounds

forABELphotography

Full Moon Farm Gate

Kapunda Dance Company

Kapunda Twilight Market

Kies Family Wines/Monkey Nut Cafe

Kodo Technologies

Maureen Hardie

Murray Street Vineyards

Rojomoma

TeAro Estate 

Two Hands Wines

Wheatfields

 

FAR NORTH FINALISTS

4Life Far North SA

A Sprinkle of Magic

Australian Arid Lands Botanic Garden

Blinman Heritage Mine

Central Oval Community Sporting Hub

Charmayne Cronje

Coober Pedy Hospital & Health Services

Coober Pedy Opal Fields Golf Club

Cowell Electric Supply

Flinders Ranges - A Brush with Art

Port Augusta Emergency Services Family Fun Day

Quorn Area School

Redgum Vet and Pet Boarding

Roxby Districts Cricket Association

Siobhan Nicholls

Songbird the Magpie

StandBy Response Service SA North

Sundrop Farms

 

WHYALLA AND EYRE PENINSULA FINALISITS

Amber Gentle

Boston Bay Wines

Ceduna Area School

Ceduna Oysterfest

Country Women's Association - Whyalla Norrie Branch

Des's Cabs

Expressions Arts and Mental Health

Eyre Arts

Five Loaves Bakery

Fuzzell's Fishing Adventures

Ian Beeby

Kookaburra Home Solutions

Lower Eyre Community Health Service

Margory Head

The Fresh Fish Place

Tobruk Centre for Children's Development

True Blue Netball Club

West Coast Community Services

Whyalla Campus Foundation Studies Program

Whyalla Hockey Association

Whyalla Players

 

FAR NORTH FINALISTS

4Life Far North SA

A Sprinkle of Magic

Australian Arid Lands Botanic Garden

Blinman Heritage Mine

Bultarra Australian Saltbush Lamb

Central Oval Community Sporting Hub

Charmayne Cronje

Coober Pedy Centenary Cluster Events

Coober Pedy Hospital & Health Services

Coober Pedy Opal Fields Golf Club

Cowell Electric Supply

Flinders Ranges - A Brush with Art

Laura Trotta

Madeline Johnson

Margaret McDonald-Ashe

Max Crane & Equipment Hire

Michelle Reynolds

Port Augusta Cultural Centre - Yarta Purtli

Port Augusta Emergency Services Family Fun Day

Quorn Area School

Redgum Vet and Pet Boarding

Roxby Districts Cricket Association

Siobhan Nicholls

Skytrek Willow Springs Station

Songbird the Magpie

StandBy Response Service SA North

Stirling North Country Fire Service

Sundrop Farms

The GREAT Breakaways Marathon

 

MURRAYLANDS AND RIVERLAND FINALISTS

Bridge Clinic

Chowilla Station

CW Products

Daniel McGurgan OAM  

Debra Rankine

Glenview Poultry Farm

Gregory Reeks

Griffens Marina Blanchetown

Harrison Prescott

Headspace Murray Bridge

Heart of the Coorong Roadhouse

Karoonda Farm Fair

Kinmana Organics

Lameroo Sports Club

Longridge Olives

Loxton Kart Club

Mannum Dock Museum of River History

Meningie RSL

Murray Bridge High School Disability Unit

Roddy Gordon Band

Suanne McFadzean

Whistling Kite Vineyard

 

YORKE AND MID NORTH FINALISTS

Balaklava Community Children's Centre

Barossa Lower North Futures

Clare Valley Family Dental

Copper Coast BMX Club 

Discovery Holiday Parks - Clare

Grosset Wines

Heritage Arts & Traditions

John Pirie Secondary School

Kernewek Lowender

Kilikanoon Wines

Little Red Grape

Marc Swensson

Michele Lally

Mid North Junior Cricket

Minlaton Chocolaterie

Pangkarra Foods

Peterborough Papier Mache/Wireworkers

Port Pirie Autism Support Group

Port Pirie Regional Tourism & Arts Centre

Reef Encounters Fishing Charters

Reillys Wines

Rural Health Team CHSA Local Health Network 

 

LIMESTONE COAST

Beachport Liquid Minerals

Brand's Laira Coonawarra

Debra Mackey

Fennell Forestry

Greater Green Triangle University Department of Rural Health

Hood's Earth Produce

Keith and Tintinara District Show Society

Leith Robson

Limestone Coast Symphony Orchestra

Melissa Waters

Millicent Football Netball Club

Naracoorte Cottages

Naracoorte Independent Learning Centre

Noel Boyle

Ovation Centre of Performing Arts

South East Field Days

Therapy for Life

Western Border Football League

Women's Wellness Group